Paras teltta tunturivaellukselle ja pitkälle vaellukselle – Gröna Bandet
Kevyet teltat thru-hikingiin Skandinavian tuntureilla
Mikä teltta kannattaa valita tunturiin?
Vertaa käyttötilaa, pystytystä, ilmanvaihtoa ja pakkauspainoa oman retkesi tarpeisiin. Kokeile telttaa makuualustojen ja varusteiden kanssa. Vaellussauvoilla pystytettävä teltta ja tunneliteltta voivat palvella eri tarpeita. Kysely kuvaa käyttökokemuksia; se ei varmista myrskynkestävyyttä tai sopivuutta jokaiselle tunturiretkelle.
Teltat – yleisimmät merkit 2026
| Merkki | Vastauksia | Keskiarvo | Arvosanoja |
|---|---|---|---|
| Durston | 26 | 9,0 | 26 |
| Hilleberg | 20 | 8,6 | 20 |
| Tarptent | 5 | 8,8 | 5 |
| Zpacks | 4 | 7,5 | 4 |
| Nordisk | 3 | 10,0 | 3 |
Teltat – mallit 2026
| Sijoitus | Malli | Vastauksia | Keskiarvo | Arvosanoja |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hilleberg Enan | 11 | 7,9 | 11 |
| 2 | Durston X-Mid Pro 1 | 8 | 9,0 | 8 |
| 3 | Durston X-Mid Pro 2+ | 6 | 8,5 | 6 |
| 4 | Durston X-Mid 1 | 3 | 9,0 | 3 |
| 5 | Hilleberg Nallo 2 GT | 2 | 10,0 | 2 |
| 5 | Nordisk Halland 2 LW | 2 | 10,0 | 2 |
| 7 | Durston X-Mid 1 Solid | 2 | 9,5 | 2 |
| 7 | Durston X-Mid Pro 2 | 2 | 9,5 | 2 |
| 9 | Hilleberg Rogen | 2 | 9,0 | 2 |
| 10 | Durston X-Dome 1+ | 2 | 8,0 | 2 |
| 10 | Zpacks Pivot Solo | 2 | 8,0 | 2 |
Teltat – merkit vuosittain 2024–2026
| Merkki | 2024 | 2025 | 2026 | Yhdistetty |
|---|---|---|---|---|
| Hilleberg | 24 vastausta · 8,4 (24 arvosanaa) | 7 vastausta · 8,7 (7 arvosanaa) | 20 vastausta · 8,6 (20 arvosanaa) | 51 vastausta · 8,5 (51 arvosanaa) |
| Durston | 5 vastausta · 8,2 (5 arvosanaa) | 2 vastausta · 9,5 (2 arvosanaa) | 26 vastausta · 9,0 (26 arvosanaa) | 33 vastausta · 8,9 (33 arvosanaa) |
| Tarptent | 11 vastausta · 9,2 (11 arvosanaa) | 3 vastausta · 10,0 (3 arvosanaa) | 5 vastausta · 8,8 (5 arvosanaa) | 19 vastausta · 9,2 (19 arvosanaa) |
| Zpacks | 3 vastausta · 8,3 (3 arvosanaa) | 0 vastausta · – (0 arvosanaa) | 4 vastausta · 7,5 (4 arvosanaa) | 7 vastausta · 7,9 (7 arvosanaa) |
| Fjällräven | 6 vastausta · 9,7 (6 arvosanaa) | 0 vastausta · – (0 arvosanaa) | 0 vastausta · – (0 arvosanaa) | 6 vastausta · 9,7 (6 arvosanaa) |
Teltat – mallit yhteensä 2024–2026
| Malli | 2024 | 2025 | 2026 | Vastauksia yhteensä | Yhdistetty keskiarvo |
|---|---|---|---|---|---|
| Hilleberg Enan | 8 vastausta · 9,3 | 4 vastausta · 9,0 | 11 vastausta · 7,9 | 23 | 8,6 (23 arvosanaa) |
| Durston X-Mid Pro 1 | 0 vastausta · – | 0 vastausta · – | 8 vastausta · 9,0 | 8 | 9,0 (8 arvosanaa) |
| Durston X-Mid Pro 2+ | 0 vastausta · – | 1 vastaus · 10,0 | 6 vastausta · 8,5 | 7 | 8,7 (7 arvosanaa) |
| Durston X-Mid Pro 2 | 2 vastausta · 8,5 | 1 vastaus · 9,0 | 2 vastausta · 9,5 | 5 | 9,0 (5 arvosanaa) |
| Hilleberg Akto | 3 vastausta · 6,0 | 0 vastausta · – | 1 vastaus · 10,0 | 4 | 7,0 (4 arvosanaa) |
| Durston X-Mid 1 Solid | 1 vastaus · 10,0 | 0 vastausta · – | 2 vastausta · 9,5 | 3 | 9,7 (3 arvosanaa) |
| Tarptent Stratospire 2 | 2 vastausta · 9,5 | 0 vastausta · – | 1 vastaus · 10,0 | 3 | 9,7 (3 arvosanaa) |
| Tarptent Stratospire 1 | 2 vastausta · 9,0 | 0 vastausta · – | 1 vastaus · 10,0 | 3 | 9,3 (3 arvosanaa) |
| Durston X-Mid 1 | 0 vastausta · – | 0 vastausta · – | 3 vastausta · 9,0 | 3 | 9,0 (3 arvosanaa) |
| HMG Mid 1 | 1 vastaus · 8,0 | 1 vastaus · 9,0 | 1 vastaus · 10,0 | 3 | 9,0 (3 arvosanaa) |
| Hilleberg Rogen | 0 vastausta · – | 1 vastaus · 9,0 | 2 vastausta · 9,0 | 3 | 9,0 (3 arvosanaa) |
| Tarptent Aeon Li | 3 vastausta · 9,0 | 0 vastausta · – | 0 vastausta · – | 3 | 9,0 (3 arvosanaa) |
Teltat – telttaperheet yhteensä 2024–2026
| Malliperhe | Vastauksia | Keskiarvo | Arvosanoja |
|---|---|---|---|
| Durston X-Mid (kaikki versiot) | 31 | 9,0 | 31 |
| Hilleberg Enan | 23 | 8,6 | 23 |
| Tarptent Stratospire (kaikki versiot) | 10 | 9,6 | 10 |
| Hilleberg Nallo / Nallo GT | 8 | 9,0 | 8 |
| Hilleberg Anjan / Anjan GT | 6 | 8,5 | 6 |
Teltat – ulkotelttaryhmät – koko teltan arvosanat
| Malliryhmä / ulkoteltta | 2026: arvosanaa (n) | Yhdistetty: arvosana (n) |
|---|---|---|
| X-Mid Pro • DCF | 8,9 (16) | 8,9 (20) |
| X-Mid standard/Solid • silpoly | 9,3 (6) | 8,9 (9) |
| Stratospire standard • kudottu kangas | 10,0 (2) | 9,5 (6) |
| Stratospire Li • DCF | 9,0 (1) | 9,5 (2) |
| Stratospire Ultra • UltraTNT | – (0) | 10,0 (2) |
Menetelmä ja käyttökokemukset
Aineistoissa on 60 vastausta vuodelta 2024, 15 vuodelta 2025 ja 62 vuodelta 2026: yhteensä 137 vastausta. Sama henkilö voi esiintyä useana vuonna.
Listat järjestetään vastausmäärän ja sitten keskiarvon mukaan. Tasatilanteet jakavat sijoituksen. Kaikki kymmenennen sijan rajalla tasoissa olevat mallit näytetään. Mukaan lasketaan kelvolliset arvosanat 1–10. Yhdistetty keskiarvo lasketaan yksittäisistä arvosanoista, ei vuosikeskiarvojen painottamattomana keskiarvona. Epäselvät malliversiot jätetään mallilistausten ulkopuolelle.
Vuoden 2026 aineistossa on 62 vastausta: 35 koskee koko Gröna Bandet -reittiä, 26 osuuksia ja yhdestä puuttuu tieto matkan laajuudesta. Kyseessä ovat vaeltajien itse ilmoittamat käyttökokemukset, eivät kontrolloitu tuotetesti tai edustava otos kaikista vaeltajista. Vuosiluku tarkoittaa kyselyaineistoa, ei varmistettua vaellusvuotta.
Backpackinglight järjestää kyselyn ja myy myös ulkoiluvarusteita, mukaan lukien omia merkkejä. Yksittäinen huippuarvosana kuvaa yhden henkilön kokemusta.
Materiaaliryhmien arvosanat koskevat koko telttaa. Pienet ryhmät ja eri mallit eivät osoita yhden materiaalin paremmuutta.
