Backpackinglight · Gröna Bandet
Mukana kulkeneet teltat
Mihin telttaan haluaisit ryömiä taas yhden tunturipäivän jälkeen? Osassa 3 tarkastelemme vaeltajien valintoja, heidän arvosanojaan sekä eroa suositun merkin ja pidetyn mallin välillä. Mukana ovat sekä vuoden 2026 tulokset että kolmen kyselyaineiston yhteiskuva.
Mikä teltta on mielestäsi yleisin?
Vastaus riippuu siitä, miten laskemme. Merkkinä Durston on suurin vuoden 2026 vastauksissa. Yksittäisenä mallina Hilleberg Enan on yleisin. Jos kokoamme kaikki versiot yhdeksi malliperheeksi, ensimmäinen sija menee Durston X-Midille. Kaikki kolme pitävät paikkansa, mutta ne kertovat eri asioita tunturissa tehdyistä valinnoista.
Siksi esitämme merkin, malliperheen ja tarkan mallin erikseen. Jos olet valitsemassa telttaa, tunnettu nimi voi olla hyvä alku. Vasta kun oikea malli, koko ja versio selviävät, vertailusta tulee hyödyllinen.
Vahva kokonaiskuva: 8,7/10
Vuoden 2026 Gröna Bandet -aineiston 62 vastausta antavat teltoille keskiarvoksi 8,7. Peräti 50 vastausta antaa arvosanan 8–10, ja 27 antaa parhaan arvosanan. Vain yksi vastaus jää alle 6:n. Kuva on siis pääosin myönteinen, vaikka muutamalla vaeltajalla on selvästi huonompia kokemuksia.

Korkea keskiarvo kertoo, että moni on ollut tyytyväinen valintaansa. Se ei kuitenkaan kerro miksi. Arvosana tiivistää vaeltajan kokemuksen teltasta; se ei ole erillinen testi esimerkiksi tuulenkestävyydestä, kondenssista tai pystytyksestä. Siksi meidän on oltava varovaisia, ettemme selitä kaikkea tietyllä rakenteella.
2026: Durston ja Hilleberg hallitsevat merkkejä
Durston mainitaan 26 vastauksessa ja saa keskiarvon 9,0. Hilleberg mainitaan 20 vastauksessa ja saa 8,6. Seuraavina tulevat Tarptent viidellä vastauksella ja 8,8, Zpacks neljällä vastauksella ja 7,5 sekä Nordisk kolmella vastauksella ja 10,0.

Nordiskin korkea arvosana on huomionarvoinen, mutta kolme arvosanaa on luettava kolmena kokemuksena. Merkin keskiarvo myös sekoittaa eri telttamalleja. Se on hyödyllistä taustatietoa, mutta harkitsemasi teltan arvioimiseksi on siirryttävä mallitasolle.
Malliperheet näyttävät laajemman kuvan
Durston X-Mid kerää vuonna 2026 24 vastausta ja keskiarvon 9,1, kun kaikki ilmoitetut versiot lasketaan yhteen. Hilleberg Enan seuraa yhdellätoista vastauksella ja 7,9:llä. Anjan-, Rogen- ja Tarptent Stratospire -perheillä on kullakin kolme vastausta.

Perhejako auttaa tunnistamaan toistuvia valintoja. Mutta se voi myös kätkeä eroja. X-Mid Pro 1 ei ole sama teltta kuin X-Mid 2 Solid, eikä Stratospire Li saa kadota samalle riville vakiomallien kanssa. Siksi mallit esitetään alla erikseen. Epäselvä tieto eräästä Rogen-versiosta sisältyy perheeseen, mutta se jätetään tarkan mallilistan ulkopuolelle.
Top 10 telttamallit 2026
Lista on järjestetty vastausten määrän mukaan, ja keskiarvo on vieressä. Hilleberg Enan on yleisin, ja sitä seuraavat Durston X-Mid Pro 1 ja X-Mid Pro 2+. Enanin 7,9 perustuu yhteentoista arvosanaan; X-Mid Pro 1 saa 9,0 kahdeksasta ja Pro 2+ 8,5 kuudesta.
| Sija | Malli | Vastauksia | Keskiarvo | Arvosanoja |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hilleberg Enan | 11 | 7,9 | 11 |
| 2 | Durston X-Mid Pro 1 | 8 | 9,0 | 8 |
| 3 | Durston X-Mid Pro 2+ | 6 | 8,5 | 6 |
| 4 | Durston X-Mid 1 | 3 | 9,0 | 3 |
| 5 | Durston X-Mid Pro 2 | 2 | 9,5 | 2 |
| 5 | Durston X-Mid 1 Solid | 2 | 9,5 | 2 |
| 5 | Hilleberg Nallo 2 GT | 2 | 10,0 | 2 |
| 5 | Hilleberg Rogen | 2 | 9,0 | 2 |
| 5 | Durston X-Dome 1+ | 2 | 8,0 | 2 |
| 5 | Nordisk Halland 2 LW | 2 | 10,0 | 2 |
Useampi malli jakaa saman sijan. Jotta taulukossa olisi kymmenen mallia, tasatilanteessa valitaan ensin malli, jolla on enemmän vastauksia vuosien yhteistuloksessa, ja sen jälkeen aakkosjärjestys. Myös Zpacks Pivot Solo saa vuonna 2026 kaksi vastausta ja arvosanan 8,0, mutta jää juuri kymmenen rivin ulkopuolelle. Lista näyttää yleisimmät valinnat, arvosanat taas vastaajien tyytyväisyyden.
Mitä tapahtuu, kun yhdistämme kaikki vuodet?
Kolmessa pääaineistossa on yhteensä 137 Gröna Bandet -vastausta: 60 vuodelta 2024, 15 vuodelta 2025 ja 62 vuodelta 2026. Tässä Hilleberg on yleisin merkki 51 vastauksella ja keskiarvolla 8,5. Durston seuraa 33 vastauksella ja 8,9:llä, ja Tarptent 19 vastauksella ja 9,2:lla. Fjällräven ja Nordisk jakavat viidennen sijan kuudella vastauksella kumpikin, joten molemmat näkyvät kaaviossa.

| Merkki | 2024 | 2025 | 2026 | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|
| Hilleberg | 24 vast. · 8,4 (24 arv.) | 7 vast. · 8,7 (7 arv.) | 20 vast. · 8,6 (20 arv.) | 51 vast. · 8,5 (51 arv.) |
| Durston | 5 vast. · 8,2 (5 arv.) | 2 vast. · 9,5 (2 arv.) | 26 vast. · 9,0 (26 arv.) | 33 vast. · 8,9 (33 arv.) |
| Tarptent | 11 vast. · 9,2 (11 arv.) | 3 vast. · 10,0 (3 arv.) | 5 vast. · 8,8 (5 arv.) | 19 vast. · 9,2 (19 arv.) |
| Zpacks | 3 vast. · 8,3 (3 arv.) | 0 vast. · – (0 arv.) | 4 vast. · 7,5 (4 arv.) | 7 vast. · 7,9 (7 arv.) |
| Fjällräven | 6 vast. · 9,7 (6 arv.) | 0 vast. · – (0 arv.) | 0 vast. · – (0 arv.) | 6 vast. · 9,7 (6 arv.) |
| Nordisk | 3 vast. · 8,0 (3 arv.) | 0 vast. · – (0 arv.) | 3 vast. · 10,0 (3 arv.) | 6 vast. · 9,0 (6 arv.) |
Yhteensä 137 vastausta ei tarkoita 137 eri henkilöä. Vuosi 2024 perustuu 60 vastaukseen, 2025 15:een ja 2026 62:een.
Yhdistetty keskiarvo lasketaan kelvollisista yksittäisistä arvosanoista. Vuosi, jolla on paljon vastauksia, painaa siis enemmän kuin vuosi, jolla niitä on vähän. Emme laske kolmen vuosikeskiarvon yksinkertaista keskiarvoa.
| Malliperhe | Vastauksia | Keskiarvo | Arvosanoja |
|---|---|---|---|
| Durston X-Mid (kaikki versiot) | 31 | 9,0 | 31 |
| Hilleberg Enan | 23 | 8,6 | 23 |
| Tarptent Stratospire (kaikki versiot) | 10 | 9,6 | 10 |
| Hilleberg Nallo / Nallo GT | 8 | 9,0 | 8 |
| Hilleberg Anjan / Anjan GT | 6 | 8,5 | 6 |
Merkki- ja perheriveillä voi olla epäselviä versioita, jotka eivät sisälly tarkkoihin mallilistoihin.
Myös perhetasolla kuvat eroavat: X-Mid on yhteensä yleisin, kun taas Stratospire-perhe saa 9,6 kymmenestä arvosanasta. Enanilla on yhteensä 8,6 verrattuna vuoden 2026 vastausten 7,9:ään. Ero herättää kysymyksiä, mutta emme voi sanoa, johtuuko se retkien olosuhteista, odotuksista, telttojen kunnosta vai siitä, ketkä vastasivat.
Top 10 tarkat mallit – yhteensä 2024–2026
| Sija | Malli | Vastauksia | Keskiarvo | Arvosanoja |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Hilleberg Enan | 23 | 8,6 | 23 |
| 2 | Durston X-Mid Pro 1 | 8 | 9,0 | 8 |
| 3 | Durston X-Mid Pro 2+ | 7 | 8,7 | 7 |
| 4 | Durston X-Mid Pro 2 | 5 | 9,0 | 5 |
| 5 | Hilleberg Akto | 4 | 7,0 | 4 |
| 6 | Durston X-Mid 1 | 3 | 9,0 | 3 |
| 6 | Durston X-Mid 1 Solid | 3 | 9,7 | 3 |
| 6 | HMG Mid 1 | 3 | 9,0 | 3 |
| 6 | Hilleberg Nallo 2 GT | 3 | 8,7 | 3 |
| 6 | Hilleberg Rogen | 3 | 9,0 | 3 |
Myös tässä taulukossa on kymmenen mallia. Useammalla mallilla on sama määrä vastauksia; tasatilanteessa käytetään aakkosjärjestystä. Epäselvät tiedot koosta tai versiosta jäävät merkki- ja perheyhteenvetoihin, mutta niitä ei lasketa varmasti tunnistetuiksi malleiksi.
Selvä muutos mainituissa merkeissä
Durston esiintyy noin 8 prosentissa vastauksista vuonna 2024, 13 prosentissa vuonna 2025 ja 42 prosentissa vuonna 2026. Hilleberg esiintyy vastaavasti 40, 47 ja 32 prosentissa. Tarptent laskee 18 ja 20 prosentista 8 prosenttiin.

Tämä on selvä muutos kyselyaineistossamme. Se ei kerro myynnistä tai markkinaosuuksista kaikkien Gröna Bandetin kulkijoiden keskuudessa. Erityisesti vuoden 2025 15 vastausta ovat pieni aineisto. Emme myöskään voi päätellä telttojen todellisen painon kehitystä merkkien nimistä: siihen tarvittaisiin vertailukelpoiset painot ja varmasti tunnistetut versiot.
DCF vai kudottu kangas – mitä arvosanat kertovat?
X-Midin kohdalla voidaan tehdä rajattu vertailu nimettyjen DCF-ulkoteltallisten Pro-mallien ja nimettyjen silpoly-vakio/Solid-mallien välillä. Vuonna 2026 Pro-ryhmä saa 8,9 16 arvosanasta ja silpoly-ryhmä 9,3 kuudesta. Vuosien yhteistuloksessa molemmat ryhmät saavat 8,9. Kaksi epäselvästi ilmoitettua X-Mid-versiota vuodelta 2026 jätetään tämän vertailun ulkopuolelle.

| Malliryhmä / ulkokangas | 2026: arvosana (n) | Yhteensä: arvosana (n) |
|---|---|---|
| X-Mid Pro • DCF | 8,9 (16) | 8,9 (20) |
| X-Mid vakio/Solid • silpoly | 9,3 (6) | 8,9 (9) |
| Stratospire vakio • kudottu kangas | 10,0 (2) | 9,5 (6) |
| Stratospire Li • DCF | 9,0 (1) | 9,5 (2) |
| Stratospire Ultra • UltraTNT | – (0) | 10,0 (2) |
Pro 1/2/2+ lasketaan DCF-ulkokankaaksi. Nimetyt X-Mid vakio/Solid 1/2 lasketaan silpolyksi. Stratospire vakio on kudottu kangas, koska vuosimalleja ei ole varmistettu. Li on DCF ja Ultra esitetään erikseen.
Stratospiren vakiomallit saavat vuonna 2026 10,0 kahdesta arvosanasta ja Li 9,0 yhdestä. Yhteensä vakioryhmällä ja Li:llä on molemmilla 9,5; Ultralla 10,0 kahdesta arvosanasta. Kutsumme vakioryhmää kudotuksi kankaaksi, koska vuosimallia ja tarkkaa kangasta ei ole varmasti ilmoitettu vastauksissa. Ultra esitetään erikseen eikä sitä lasketa DCF:ksi.
Voittajamateriaalia ei siis voi nimetä. Vertailussa ovat eri mallit, koot ja käyttäjät, ja aineisto on pieni. Arvosanat koskevat koko telttakokemusta, eivät erillistä ulkokankaan testiä.
Ota kysymykset mukaan telttaa valitessasi
Tulokset antavat useita hyviä ehdokkaita tarkempaan tarkasteluun. Seuraava askel on miettiä omaa käyttöäsi: kuinka paljon tilaa tarvitset, miten haluat pystyttää teltan, minne varusteet tulevat ja mitä kompromisseja olet valmis kantamaan mukanasi. Malli, jolla on paljon tyytyväisiä käyttäjiä, on kiinnostava. Silti juuri sinun on viihdyttävä siinä, ilta illan jälkeen.
Näin luet aineistoa
Vuodet viittaavat kyselyaineistoihimme eivätkä ole jokaisen vastauksen varmistettuja vaellusvuosia. Vuoden 2026 aineistossa on sekä koko reitin että osuuksien kulkijoita. Sama henkilö voi esiintyä useammassa kyselyssä; 137 vastausta ei siis tarkoita 137 eri henkilöä. Merkki tai perhe lasketaan kerran vastausta kohden, mutta yksi vastaus voi mainita useita telttoja. Jos teltta vaihtui, sama luokka-arvosana voi koskea useaa mallia. Keskiarvoihin sisältyvät vain kelvolliset arvosanat 1–10. Kysely perustuu itse ilmoitettuihin kokemuksiin eikä ole vertaileva laboratoriotesti.
Materiaalitiedot on tarkistettu valmistajilta Durstonilta ja Tarptentilta. Vastausten vuosimalleja ei aina tiedetä.
Gröna Bandet 2026: Mikä toimi koko matkan?
- 01Mikä toimi Gröna Bandetilla? Kokonaiskuva ja tärkeimmät opit.
- 02Rinkka ja kantamuksen paino.
- 03Teltat, jotka kulkivat mukana.
- 04Hyvät yöunet: makuupussit, quiltit ja makuualustat.
- 05Sade paljastaa varusteiden toimivuuden.
- 06Kengät, jotka kantoivat koko matkan.
- 07Retkikeitin ja pienet yksityiskohdat.
Vuoden 2026 varustevertailut
Katso kaikki pakkauslistat ja luo omasi
Oppaat
Käytännön oppaat suunnitteluun, pakkaamiseen ja arkeen polulla.
