Are you new to lightweight? Start bychecking out our guides
  • SECURE PAYMENT WITH KLARNA
  • 30 DAYS RETURN POLICY
  • FREE EU SHIPPING ON ORDERS OVER €100
0
Your cart
Vaeltaja reppuineen ja sauvoineen seisoo kivellä ja katselee tunturilaaksoon, jossa virtaa haarautuva joki

Backpackinglight · Gröna Bandet

Reppu ja pakkauspaino

Vaeltajien valinnat, arvosanat ja opit Gröna Bandetilta. Repun pitää mahtua kaikkeen tarpeelliseen ja tuntua hyvältä silloinkin, kun ruokapussi painaa eniten. Mutta kuinka suuria reppuja Gröna Bandet -vaeltajat valitsevat, kuinka paljon pakkaus painaa ja kuinka tyytyväisiä he ovat? Toisessa osassa tarkastelemme tämän vuoden vastauksia ja vuosien 2024–2026 kyselyjen kokoamia repputuloksia tarkemmin. Mukana ovat sekä kokemukset että tilastot: vuoden 2026 tulokset, tiettyjen mallien kärkilistat ja yhteenveto kaikista kolmesta aineistosta. Listat näyttävät vastaajien yleisimmät valinnat. Arvosanat kertovat tyytyväisyydestä, mutta eivät ole vertaileva tuotetesti.

Vuosi 2026 lyhyesti

Vuoden 2026 aineistossa on 62 vastausta Gröna Bandetista. Reput saavat keskiarvoksi 8,5/10, ja 52 vastaajaa 62:sta antaa arvosanan kahdeksan, yhdeksän tai kymmenen. 41 vastaajaa 62:sta ilmoittaa repun koon olevan 40–60 litraa. Yleisin pakkauspainon väli on 8–10 kiloa ilman ruokaa ja polttoainetta, 26 vastauksella.

40–60 litraa on yleisin valinta

Repun tilavuus vaihtelee korkeintaan 30 litrasta 70–80 litraan. Eniten vastauksia on välillä 50–60 litraa: 26 henkilöä. Lisäksi 15 ilmoittaa 40–50 litraa. Yhdessä nämä vastaavat noin kahta kolmasosaa ryhmästä.

Pylväskaavio: reppujen tilavuus 62 vastaajan joukossa 2026, eniten väleillä 50–60 litraa (26) ja 40–50 litraa (15)

Tämä on hyödyllinen vertailukohta, kun vertaat omaa pakkaustasi muihin. Kuinka paljon tilaa juuri sinä tarvitset, riippuu siitä, kuinka tilaa vievää varusteesi on ja kuinka paljon ruokaa kannat täydennysten välillä. Pieni varustepaino ei välttämättä tarkoita pientä pakkaustilavuutta.

Vapaamuotoisissa vastauksissa juuri tämä muistutus toistuu: kokeile reppua kaikkine varusteineen ja ruokineen, ja muista myös tilavuus. Koepakkaaminen pisimmälle ruokaetapille antaa paremman päätöksenteon pohjan kuin pelkän tyhjän repun litramäärän vertailu.

Kuinka paljon pakkaus painoi?

21 vastaajaa 62:sta ilmoittaa korkeintaan seitsemän kiloa, 26 ilmoittaa kahdeksasta kymmeneen kiloa ja 15 ilmoittaa yksitoista kiloa tai enemmän. Kysymys koskee reppua sisältöineen, ilman ruokaa ja polttoainetta. Osallistujia pyydettiin arvioimaan paino, jos he eivät tienneet sitä tarkalleen.

Pylväskaavio: pakkauspaino ilman ruokaa ja polttoainetta 2026 – korkeintaan 7 kg 21 vastausta, 8–10 kg 26 vastausta, 11 kg tai enemmän 15 vastausta

Käytämme siksi tässä artikkelissa käsitettä pakkauspaino ilman ruokaa ja polttoainetta. Se on mitta, jota kyselyssä kysyttiin. Ruoka ja polttoaine pitää sitten lisätä, kun arvioit, miltä reppu todellisuudessa tuntuu kantaa.

Kevyin pakkaus saa korkeimman keskiarvon, mutta kuvassa on vivahteita

Korkeintaan seitsemän kilon pakkauspainon ryhmä antaa repulle keskiarvoksi 8,7. Kahdeksasta kymmeneen kilon ryhmä on 8,3:ssa ja yksitoista kiloa tai enemmän -ryhmä 8,4:ssä. Kevyin ryhmä on siis tyytyväisin reppuun, mutta arvosana ei laske tasaisesti painon kasvaessa.

Koko varustuksen osalta jakauma näyttää erilaiselta: 8,6, 8,4 ja 8,1. Tässä olemme ensin laskeneet jokaisen henkilön keskiarvon käytettävissä olevista varustearvosanoista ja sitten ryhmän keskiarvon. Tämä mitta kattaa myös esimerkiksi teltan, makuuvarusteet, keittimen, kengät ja sadevaatteet.

Kaavio: repun ja koko varustuksen keskiarvosanat pakkauspainoryhmittäin 2026

Tulos osoittaa yhteyden juuri tässä ryhmässä. Se ei tarkoita, että kevyempi pakkaus itsessään aiheuttaisi korkeamman tyytyväisyyden. Kokemus, varustevalinnat, istuvuus ja retken olosuhteet voivat myös vaikuttaa asiaan.

Reppujen kärkilista 2026: merkit

Durston on tämän vuoden aineiston yleisimmin mainittu repun merkki, kymmenellä vastauksella ja keskiarvolla 9,3. Osprey seuraa kahdeksalla vastauksella ja arvosanalla 8,6. Bonfuksella, Hyperlite Mountain Gearilla (HMG) ja Lundhagsilla on kuusi vastausta kummallakin.

Pylväskaavio: yleisimmät repunmerkit 2026, vastausten määrä ja keskiarvosana, Durston eniten kymmenellä vastauksella

Merkkikohtainen keskiarvo voi koota yhteen useita malleja ja kokoja. Siksi on tärkeää tarkastella myös tiettyä mallia, joka sinua kiinnostaa. Korkea tai matala merkkiarvosana kuvaa saatuja vastauksia, ei koko valmistajan valikoimaa.

10 suosituinta mallia 2026

Durston Kakwa 55:llä on eniten selvästi tunnistettuja mallitietoja: kahdeksan vastausta ja keskiarvo 9,5. Kaksi lisävastausta mainitsee Kakwan ilman tilavuutta. Ne sisältyvät Durstonin merkkikohtaisiin tuloksiin, mutta emme oleta niiden tarkoittavan myös 55-litraista mallia.

10 suosituinta mallia 2026
Sija Malli Vastauksia Keskiarvosana Arvosanoja
1 Durston Kakwa 55 8 9,5 8
2 Bergans Helium W55 2 8,0 2
2 HMG Southwest 70 2 9,0 2
2 Exped Thunder 50 2 6,0 2
2 Lundhags Padje Light 60 2 9,0 2
6 Bonfus Framus 58 1 8,0 1
6 Bergans Helium 55 1 10,0 1
6 Montane Trailblazer 28 1 7,0 1
6 Zpacks Arc Haul Ultra 50 1 10,0 1
6 Bonfus Aeros 55 1 8,0 1

Lista on lajiteltu vastausten määrän mukaan, ei korkeimman arvosanan mukaan. Useilla malleilla on sama vastausmäärä. Jotta saamme näkyviin kymmenen mallirivin, valitsemme tasatilanteessa ensin mallin, josta on eniten tietoja koko aineistossa, ja sen jälkeen aakkosjärjestyksessä. Tämä tarkoittaa, että muitakin malleja voi olla samalla viimeisellä sijalla.

Yksittäisen mallin aineisto voi olla pieni. Yksi huippuarvosana on yhden henkilön kokemus. Kahden repun välillä vaihdettaessa sama kyselyarvosana voi koskea kumpaakin reppua, mitä aineistossa myös esiintyy.

Koottu kärkilista 2024–2026: merkit

Kun kaikki saatavilla olevat repputietoaineistot lasketaan yhteen, järjestys muuttuu. HMG:llä on eniten vastauksia yhteensä, 14. Durstonilla ja Ospreyllä on yksitoista kummallakin, ja seuraavina Bonfus kymmenellä ja Bergans yhdeksällä.

Pylväskaavio: repunmerkit yhteenlaskettuna 2024–2026, HMG eniten 14 vastauksella

Historiallinen repputilasto perustuu kohdistettuun seurantaan, jossa on 28 vastausta linkitettynä vuoden 2024 aineistoon, 15 vastausta vuodelta 2025 ja 62 vuodelta 2026. Yhteensä se on 105 vastausta kolmen aineiston yli. Sama henkilö on voinut vastata useana vuonna, joten lukua ei pidä lukea 105 yksilöllisenä vaeltajana.

Merkit vuosittain

Vastausten määrä, keskiarvosana ja kelvollisten arvosanojen määrä viidelle yleisimmälle merkille yhteensä
Merkki 2024¹ 2025 2026 Yhteensä
HMG 5 vastausta · 9,3 (3 arvosanaa) 3 vastausta · 8,3 (3 arvosanaa) 6 vastausta · 9,2 (6 arvosanaa) 14 vastausta · 9,0 (12 arvosanaa)
Durston 1 vastaus · 9,0 (1 arvosana) 0 vastausta · – (0 arvosanaa) 10 vastausta · 9,3 (10 arvosanaa) 11 vastausta · 9,3 (11 arvosanaa)
Osprey 2 vastausta · 8,5 (2 arvosanaa) 1 vastaus · 7,0 (1 arvosana) 8 vastausta · 8,6 (8 arvosanaa) 11 vastausta · 8,5 (11 arvosanaa)
Bonfus 1 vastaus · – (0 arvosanaa) 3 vastausta · 9,7 (3 arvosanaa) 6 vastausta · 8,7 (6 arvosanaa) 10 vastausta · 9,0 (9 arvosanaa)
Bergans 3 vastausta · 7,3 (3 arvosanaa) 2 vastausta · 7,0 (2 arvosanaa) 4 vastausta · 9,0 (4 arvosanaa) 9 vastausta · 8,0 (9 arvosanaa)

¹ Vuosi 2024 perustuu repun seurantaan, jossa on 28 kohdistettua vastausta. Myöhemmät aineistot: 15 ja 62 vastausta.

Taulukko näyttää viisi yleisintä merkkiä yhteensä. Jokainen vuosisarake näyttää vastausten määrän, keskiarvosanan ja kelvollisten arvosanojen määrän. Vuosien erilaiset otokset ja koot tarkoittavat, etteivät määrän muutokset automaattisesti kuvaa koko markkinan kehitystä.

10 suosituinta mallia: kaikki aineistot yhdessä

Durston Kakwa 55:llä on yhteensä yhdeksän vastausta ja koottu keskiarvo 9,4. Bergans Helium W55 seuraa kuudella vastauksella ja arvosanalla 7,3, ja HMG Southwest 70:llä on neljä vastausta ja arvosana 8,5. Yhteenveto tuo lisää kokemuksia joistakin malleista, mutta monilla on yhä vähän arvioita.

10 suosituinta mallia yhteensä 2024–2026
Sija Malli Vastauksia Keskiarvosana Arvosanoja
1 Durston Kakwa 55 9 9,4 9
2 Bergans Helium W55 6 7,3 6
3 HMG Southwest 70 4 8,5 4
4 Bonfus Framus 58 3 9,0 2
5 Bergans Helium 55 2 9,0 2
5 Exped Lightning 60 2 4,5 2
5 Exped Thunder 50 2 6,0 2
5 HMG Unbound 55 2 9,5 2
5 Lundhags Padje Light 60 2 9,0 2
5 Montane Trailblazer 28 2 7,5 2

Koottu arvosana lasketaan kaikista saman mallin kelvollisista alkuperäisarvosanoista. Vuosikeskiarvot eivät siis painotu tasan, jos arvosanojen määrä vaihtelee. Myös kelvollisten arvosanojen määrä näytetään, sillä malli voidaan mainita ilman, että sille on annettu arvosana.

Keveneekö pakkaus?

Vuoden 2024 aineistossa 20 vastaajaa 60:stä ilmoittaa korkeintaan seitsemän kiloa ilman ruokaa ja polttoainetta. Vuoden 2025 aineistossa se on yhdeksän viidestätoista ja vuoden 2026 aineistossa 21 kuudestakymmenestäkahdesta. Osuus on siis noin 33, 60 ja 34 prosenttia.

Kaavio: korkeintaan 7 kg pakkauspainon osuus vastaajista 2024, 2025 ja 2026

Tämä ei osoita selvää kehitystä kohti kevyempää pakkausta näissä kolmessa otoksessa. Vuoden 2025 ryhmä on pieni ja sen painojakauma on erilainen. Voimme kuvata, mitä vastaajat käyttivät, mutta eroja ei pidä kutsua yleiseksi trendiksi liian kevyin perustein.

Lukujen takana olevat opit

Vapaamuotoisissa vastauksissa on neuvoja varusteiden punnitsemisesta, koko pakkauksen testaamisesta ruokineen ja tarpeettoman lähettämisestä kotiin. Mukana on myös toiveita repusta, joka ei kastu ja käy raskaaksi. Esitämme nämä osallistujien kokemuksina, emme yleisimpien ongelmien järjestyksenä.

Ennen omaa valintaasi kannattaa selvittää, miltä reppu istuu realistisella kuormalla, sopivatko lantiovyö ja selkäpituus ja pääsetkö käsiksi tarvitsemiisi tavaroihin päivän aikana. Mieti myös, miten pakkaus pysyy kuivana ja kuinka paljon tilaa jää jäljelle, kun ruoka on pakattu.

Reppua, joka sopii varusteisiisi ja kehoosi, on helpompi arvioida koevaelluksen jälkeen kuin pelkän painon, litramäärän ja keskiarvosanan perusteella. Käytä kärkilistoja löytääksesi vaihtoehtoja tarkempaan tutkimiseen ja osallistujien kokemuksia omien kysymystesi muotoiluun.

Tietoa aineistosta

Tämän vuoden tulokset perustuvat 62 Gröna Bandet -vastaukseen vuoden 2026 kyselyaineistossa: 35 koskee koko reittiä, 26 osuutta ja yhdestä puuttuu laajuus. Vuosiluku viittaa aineistoon eikä ole vahvistettu vaellusvuosi jokaiselle vastaukselle. Toistuvat vastaukset on käsitelty aiemman viennin läpikäynnin mukaisesti.

Repunmerkkien ja -mallien koottu tilasto perustuu 28 kohdistettuun seurantavastaukseen vuodelta 2024 sekä 15 ja 62 vastaukseen vuosilta 2025 ja 2026. Historiallinen pakkauspaino puolestaan on otettu pääkyselyistä, joissa on 60, 15 ja 62 vastausta. Aineistot eivät ole edustavia otoksia kaikista Gröna Bandet -vaeltajista.

Jokainen merkki tai malli lasketaan korkeintaan kerran per vastaus, mutta samassa vastauksessa voi olla useita käytettyjä reppuja. Keskiarvoihin sisältyvät vain kelvolliset arvosanat asteikolla 1–10. Epäselvät malliversiot ja tilavuudet sisältyvät merkkitilastoon, mutta jätetään pois tiettyjen mallien kärkilistoilta. Koottu kärkilista lajitellaan vastausten kokonaismäärän mukaan ja sen jälkeen aakkosjärjestyksessä tasatilanteissa.

Gröna Bandet 2026: Mikä toimi koko matkan?

  1. 01Mikä toimi Gröna Bandetilla? Kokonaiskuva ja tärkeimmät opit.
  2. 02Rinkka ja kantamuksen paino.
  3. 03Teltat, jotka kulkivat mukana.
  4. 04Hyvät yöunet: makuupussit, quiltit ja makuualustat.
  5. 05Sade paljastaa varusteiden toimivuuden.
  6. 06Kengät, jotka kantoivat koko matkan.
  7. 07Retkikeitin ja pienet yksityiskohdat.

Vuoden 2026 varustevertailut

Katso kaikki pakkauslistat ja luo omasi

Pakkauslistat Vita- ja Gröna Bandet -reiteille ↗

Oppaat

Käytännön oppaat suunnitteluun, pakkaamiseen ja arkeen polulla.

Takaisin alkuun